Seks raseduse ajal ja väikelapsega peres

Rasedus ja väikese lapse eest hoolitsemise aeg võib osutuda seksuaalelu suurimaks proovikiviks.

Raseduse algus kujuneb tihtipeale üsna ebaseksuaalseks perioodiks. Lühikese ajaga võib enesetunne muutuda raskesti talutavaks. Olemist mõjutavad iiveldus, oksendamine, kõhupuhitus, suurenenud ja tundlikud rinnad, ülitundlikkus. Tööst või õpingutest tingitud lisastress ja peres juba olemasolevate laste eest hoolitsemine lisavad väsimust veelgi. Väsinud ja halva enesetundega inimene ei mõtle seksist. Pigem tahaks ta magada ja rahulikult omaette olla. Kõigil õnneks ei kulge rasedus nii dramaatiliselt. Tähtis on säilitada lähedus paarisuhtes. Kehaline ja hingeline lähedus aitavad naisel oma keha- ja meelemuutustega paremini toime tulla.

Normaalse raseduse kulgemise korral on seks ohutu nii emale kui lapsele. Uuringud on näidanud, et 80% meestest muretsevad, et nad võivad seksides beebile haiget teha. Mureks pole põhjust – last seks ei ohusta. Kui tervise ja rasedusega on mingeid probleeme, mille puhul tuleks seksi vältida, siis sellest räägib rasedale ämmaemand või arst.

Sellel perioodil tuleb tõenäoliselt kõige enam ette seksuaalse iha erinevust. Juhul, kui rasedal endal pole niiväga tahtmist seksiga tegeleda ja mees oleks vägagi valmis, tuleks kasutada meest erutavaid seksitehnikaid. Tavalisest erinev olukord ja kehakuju muutusest tulenevad piiratud võimalused võiksid aidata leida uusi ning erinevaid erutamistehnikaid ka vahekorras olemata.

Kindlasti peaks tulevaste vanemate vahele jääma kehaline lähedus – vastastikused sülelused, kallistused, hellitused, suudlused, helluse ja õrnuse jagamine.

Raseduse teises pooles tunnevad naised ennast tavaliselt paremini. Läheduseks ja intiimsuseks on rohkem tahtmist. Mõned naised võivad raseduse ajal jõuda orgasmini kergemini kui varem. Muutunud hormonaalne seisund parandab genitaalide verevalustust, muutes need enam tundlikuks. On ka tavaline, et raseduse ajal on tupe limaskest niiskem ja eritus suurenenud. Kogu naise keha võib olla tundlikum. Mõnele naisele võib tundlikkuse suurenemine olla vägagi nauditav, mõnele ärritav või ka ärritav-nauditav. Paar peaks leidma mõlemale sobivad ja nauditavad tehnikad ja asendid. Raseduse ajal sobiksid paremini küljeli, istudes ja neljakäpukil seksiasendid.

Kehamuutused võivad naises tekitada ka vastuolulisi tundeid. Ühest küljest ollakse lapseootuses õnnelik, teisest küljest ei tunta ennast suure kõhuga ja paksuna enam naiselikult, ilusa ning seksikana. Rase seksikus ei ole meie meeltes kooskõlas. Tähtis on leida tasakaal oma tunnetes ja mõtetes. Sageli silitavad naised oma kasvavat kõhtu. Sellesse silitusse võiks mahtuda armastus nii kasvava lapse kui ka enda vastu. Toetav ja armastav partner aitab raskest ajast üle saada. Rasedus kestab vaid üheksa kuud, pärast seda algab uus elu, kuid see pole see, mis oli enne.

Peale sünnitust alustatakse sugueluga umbes kuue nädala pärast. Selle aja jooksul keha paraneb ja taastub. Emakas tühjeneb lõplikult ja taandareneb, tupe limaskest paraneb. Ema võib olla väsinud ja nõrk. Enesetunne ja taastumine sõltub sünnituse kulgemisest, läbiviidud protseduuridest või kirurgilistest tegevustest ja kaasnevatest üleelamistest. Paljud naised soovivad enne seksuaalelu alustamist käia kontrollis, et olla kindel, et kõik on korras. Vastuvõtul leitakse ka sobiv rasestumisvastane vahend.

Tupe limaskest võib olla rinnaga toitmise ajal kuiv ja õrn. Ka võivad tupe paranevad haavad olla valulikud. Sellel ajal saab seksides kasutada libestit. Et ebamugavust vältida, võiks leida vaginaalsele vahekorrale alternatiive (oraalseks, vastastikune masturbatsioon vm). Vastastikusus ja nauditavus on teejuhiks. Enam kui seksitehnikad mõjutab mehe ja naise vahelist intiimsust ema hingeseisund, meeleolu ja üldine enesetunne. Naise elus on nüüd esimeseks lähedaseks inimeseks vastsündinu. Sellele suhtele kulub kogu aeg ja energia. Seksiks tuleb leida aega ja tahtmist. Kui pole veel seksilainel, saab jääda kehaliselt lähedaseks ja jagada intiimsust, leides kasvõi vähekeseks omavahelist aega, et väljendada oma tundeid ja kiindumust.

Peaks suutma korraldada ka ühiselt kodust väljas käimisi või ühiseid huvitegevusi. Emale on taastumiseks vajalik füüsiliselt aktiivseks jäämine.

Seksuaalterapeut ja naistearst Mare Pruks