Toitumine

Suur osa inimesi ei mõtle igapäevaselt sellele, mida ja kui palju süüa, et püsida rõõmus ja terve. Olenevalt aja jooksul kujunenud harjumustest võivad meie söömisvalikud ning elustiil soodustada tervislikku kehakaalu ja head enesetunnet või vastupidi, mõjuda sellele laastavalt.


Vanemate harjumused mõjutavad sirguva lapse omi – lapsed õpivad ka seda, mida neile otseselt ei õpetata, kuid mida nad igapäevaselt näevad ja kogevad.

Keha vajadustele vastaval toitumisel on tasakaalustamata toitumise ees väga palju eeliseid:

  • Tervislik toitumine aitab püsida normaalkaalus. Ülekaalulisus on üks suurimaid riskifaktoreid loendamatutele terviseprobleemidele, mistõttu aitavad õiged valikud ennetada ka väga paljusid haigusi.
  • Piisav energia ja toitainete saamine annavad hea enesetunde ning meeleolu, soodustades samal ajal mõtlemisvõimet, mis mõjub positiivselt ka õpi- ja töötulemustele.
  • Õiged valikud hoiavad kokku aega ja raha, mis muidu kuluks haiguste põdemisele ning ravile.

Üha rohkem inimesi laseb end mõjutada ülekaalulisust soodustavast keskkonnast: punktist A punkti B liikumiseks ja igapäevaste tööde tegemiseks on meil aina rohkem võimalusi, mis vähendavad füüsilist koormust, kuid suurendavad vaimset hõivatust, näiteks – kas alarm sai kodust lahkudes sisse lülitatud, kas olen viimaste uudistega kursis, milline ma sotsiaalmeedias välja paistan jmt. Toitki ei ole enam ammu pelgalt kõhutäide, lisaks nälja kustutamisele kasutatakse seda ka enese premeerimiseks või lohutamiseks, aga ka lihtsalt igavuse peletamiseks. Suhkru- ja rasvarohkete toitude hea kättesaadavus soodustab inimeste söömist olukordades, kus seda tegema ei peaks.

Harjumuste muutmine ei lähe üheski järgmises eluetapis kergemaks, mistõttu lapseeas kujunenud valed harjumused võivadki jääda täiskasvanuna elukvaliteeti häirima.

Lapseeas õpitud teadmistel ning oskustel, kuidas toitu valmistada, mida ja kui palju süüa, võib olla tulevikus palju suurem tähtsus kui oskame ette kujutada.

Vanemad tahavad alati oma lapsele parimat. Kahjuks võib õigel ja valel vahe tegemine raskusi tekitada ka täiskasvanutele, lastest rääkimata. Väga oluline on nii ise teadvustada kui ka lastele rääkida, et valed valikud ei ole midagi sellist, mida peaks maha salgama või varjama – neid tuleks võtta kui kogemusi, millest õppida ja mida tulevikus vältida.