Lähedus paarisuhtes

Suhetesse tullakse kindla usuga sellesse, et praegune ei muutu iial. Armumistunne on kõikehõlmav ja ainus soov on olla koos. Ennast tajutakse partneriga täielikult ühena, temasse sulandununa. Paljud argielu vajadused ei tundu sellel ajal nii olulised.

Mitmeid ootusi oma suhtele ja partnerile ei osata sel ajal sõnastada. Umbes 1–1,5 aasta pärast peale suhte algust hakatakse aga rohkem olema kontaktis enda vajadustega. Kaks inimest ei saa lõputult arvata ja tunda samamoodi. See toob suhtesse pinged ning algab aeg, mille jooksul armumistunne kas väheneb või saab võimaluse kasvada armastuseks kahe väga erineva inimese vahel.

Paaridel, kes ei ole valmis ennast sügavamalt ja pikaajaliselt siduma, suhe hääbub. See on vähemal või rohkemal määral valulik protsess, kuid iga suhe, mida inimene kogeb, on väärtuslik, sest suhtes olemist saab õppida ainult suhetes olles. Iga uus suhtekogemus aitab ennast ja oma vajadusi selgemini mõista ning kujundab ka realistlikumad ootused.

Paarisuhe on maailma kõige keerulisem suhe. See on mõjutatud kõigest, mis toimub maailmas, suhte ümber ja inimese sisemuses. Paarisuhtes ollakse teisele nii lähedal, et enda päriselt näitamiseks on kõige olulisem teadmine, et partner on turvaline. Ainult siis saab olla emotsionaalselt kättesaadav ja avatud, kui teatakse, et partner ei kritiseeri ega hülga sind, kui näitad talle seda, mida vajad ja kes sa päriselt oled.

Mida turvalisemaks muutub omavaheline seotus, seda iseseisvamad ja eraldi saab paar olla, ilma et kardaks teist kaotada. Siis on lähedus võimalik ka ilma füüsilise kohaloluta ja paanilise klammerdumiseta. Saab üksteist usaldada ning leida tasakaalu kahe vastandliku tungi vahel endas – olla iseseisev ja olla koos.

Kui kaks inimest on saavutanud läheduse, on see nende vastastikune pingutus, mis nüüd vilja kannab.

Lihtsamalt läheb paaridel, kellel on kaasas head oskused inimsuhetega toimetulekuks. Nad on paindlikud, toetavad, kohanevad muutustega hästi ja aktsepteerivad ennast. Paarides, kus on soov olla koos, kuid neid oskusi napib, võib elu vahel väga keeruliseks minna. Õnneks on tegu õpitavate oskustega ja selles vallas on võimalik edeneda.

Pühendumine ühele inimesele on otsus ja paarisuhe on meeskonnatöö.

Tähtis on meeles pidada, et inimesed paaris arenevad erinevas tempos ja nende motivatsioon muutumiseks ei ole ühesugune ega üheaegne.