Dokumentaalfilmide sari „Koduteel“ kutsub mõtlema kasuvanemaks saamise võimalusele

Foto: kaader filmist „Koduteel“

2021. aasta detsembri lõpus jõudis sotsiaalkindlustusameti toel ETV+ eetrisse dokumentaalsari „Koduteel“, mis on pühendatud asendushooldusel elavatele lastele ning inimestele, kes pakuvad neile hoolt ja armastust. Tegemist on ERRi ajakirjanike Tatjana Gassova ja Jevgenia Volohhonskaja unikaalse autoriprojektiga. Režissöör on Alesja Suzdaltseva. Filmid on vene keeles eestikeelsete subtiitritega.

Dokumentaalfilmide sari „Koduteel“ koosneb viiest osast:

„Väikelaste turvakodu“

Esimeses osas saavad vaatajad teada, kuidas satuvad lapsed väikelastele mõeldud turvakodusse ja milline tulevik neid seal ootab.

„Lapsendaja“ ja „Elutee“

Teine, kaheosaline film räägib perest, kes on lapsendanud kaks tüdrukut, ning neiust, kelle lapsepõlv ja noorukiiga möödusid lastekodus.

Lastekodu“

Kolmandas osas saab teada, kuidas elavad lapsed tänapäeval pere- ja asenduskodus, kuidas on nende elu korraldatud ning millest nad unistavad.

 „Hoolduspere vanem“ & „Bioloogiline vanem“ 

Neljas film „Hoolduspere vanem“ ja „Bioloogiline vanem“ koosneb kahest osast. Esimeses tutvustavad autorid vaatajatele peret, kes on võtnud enda hoole alla tüdruku, kes varem elas asenduskodus. Teises osas räägitakse lapse kohtumistest bioloogiliste vanematega ja sellest, millist rolli need kohtumised lapse elus mängivad.

„Erivajadustega laps“ & „Minu valik“ 

Projekti viimases, kaheosalises filmis „Erivajadustega laps“ ja „Minu valik“ külastavad autorid asenduskodu, kus kasvavad erivajadustega lapsed. Teises osas räägitakse tulevaste kasuperede tugi- ja ettevalmistussüsteemist „PRIDE“.

Eesti pere- ja asenduskodudes (vana nimega lastekodu) kasvab umbes 800 last ning igal aastal eraldatakse sünniperest erinevatel põhustel umbes 250 last. Enamikku asenduskodus kasvavatest lastest ei saa lapsendada, kuna nende bioloogilistelt vanematelt ei ole täielikult vanemlikke õigusi ära võetud. Neile lastele saab pakkuda armastust ja hoolt, hakates nende hoolduspereks.

Dokumentaalsarja eesmärk on juhtida tähelepanu kasuvanemluse teemale. „Selle vahva projekti raames räägime peret vajavatest lastest ja soovime julgustada inimesi mõtlema võimalusele pakkuda neile hoolt ja armastust oma pere rüpes,” selgitas sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakonna nõunik Nadežda Leosk. „On palju erinevaid põhjuseid, miks lapsed ei saa kasvada sünniperes. Mõnikord jäävad vanemad ootamatult haigeks, nad võivad olla kimpus sõltuvushäiretega või eluraskustega. Sel juhul ongi väga oluline leida lapsele võimalikult kiiresti uus kodu ja hooliv pere.“

“Filmide mõte tekkis üsna spontaanselt. Kogu see teema tekitab terve spektri emotsioone vihast imetluseni, siin on inimesed, saatused, tahtejõud ja vastuseis. Ja loomulikult on kesksel kohal iga kangelase isiklikud lood. Oleme väga tänulikud, et meie idee on toetuse leidnud ja ellu kutsutud,“ jagas mõtteid üks autoritest ja ajakirjanik Tatjana Gassova.

„Just sotsiaalsete probleemidega tegeleva ajakirjanikuna olen selle teema vastu huvi tundnud pikemat aega. Oleme ka varem teinud üksikuid saateid, mis olid pühendatud lapsendaja- ja hooldusperede teemale, ent need formaadid ei andnud võimalust rääkida kõigist nüanssidest,“ ütles ajakirjanik Jevgenia Volohhonskaja. „Nii tekkiski idee teha eraldi sari, mis näitaks laste tegelikku elu. Selgus, et kolleeg Tatjana Gassova unistas sarnasest projektist ning selle kokkusattumuse pinnalt oli meil huvitav ja lihtne teha koostööd.“

Dokumentaalfilmid on üles ehitatud inimeste isiklikele lugudele. Autorid tutvustavad vaatajale esmakordselt pere- ja asenduskodudes kasvavate laste eluolu ning räägivad ka lapsendamise ja hoolduspereks olemise üksikasjadest. Vaatajad saavad teada, milliste rõõmude ja väljakutsetega seisavad silmitsi inimesed, kes soovivad lapsele pakkuda kodu, miks on oluline hoida sidet sünnivanematega ja kuidas asenduskodus üles kasvanud lapsed oma elu edaspidi korraldavad.

Sarja on võimalik järelvaadata ka  Jupiterist! 

Kasuvanemluse kohta leiab lisainfot veebilehelt www.hoolduspere.ee