Taskuhääling

Sotsiaalkindlustusameti taskuhäälingu saated

#36 Hoolduspere kui võimalus pakkuda kodu lapsele, kes ei saa kasvada sünniperes

Selles podcastis räägivad Sirle Blumbergiga asendushooldusest sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse talituse peaspetsialistid Aasa Rohtla ja Eve Mänd. Eestis on ligi 800 last, kes ei saa kasvada oma sünniperes. Põhjused on erinevaid. Õnneks on meil palju hoolivaid peresid, kes on sellisel juhul avanud oma südame ja koduukse lastele. Ometi on asendushooldust vajavaid lapsi kordades rohkem. Aasa ja Eve jagavad ka enda kogemust hooldusperedega ja hoolduspereks saada soovijatega.

#30 Elise ja Normani hoolduspereks saamise lugu

Elise ja Norman jagavad, kuidas sündis nende pere otsus saada hoolduspere vanemateks. „Kui tekkisid mõtted lapse saamisest, siis kaalusime ühe variandina kohe hoolduspereks hakkamist. Kaks ja pool aastat tagasi kohtusime oma lapsega esimest korda, ta oli siis kaheksa-aastane. Pereks sulandumine oli mitmejärguline protsess. Mesinädalate periood läheb paari nädalaga üle ning uute piiride kehtestamise periood oligi kõige raskem. Lapsel on sünnikodust tulenevalt omad toimetulekumehhanismid ja kujutlus maailmast. Tema puhul tähendas see, et ta oli harjunud, et selleks, et teda kuulataks, tuleb võimalikult kõvasti karjuda. Ja nii ta siis aina karjus, ja meie rääkisime rahulikult, kuni ta hakkas lõpuks vaikselt aru saama, et karjumine ei vii kuhugi. Mõned kuud oli sellist kõige raskemat aega, edasi hakkas minema tasapisi paremaks.“

#15 Igal lapsel on oma lugu

Igal lapsel on oma kasvamise lugu – kasvab ta siis oma sünniperes või armastab teda kasupere. Vanemlus on keeruline ja vahel juhtub nii, et ei teata, kuidas edasi minna. Kui ise ei tea ega oska, siis on igati normaalne küsida abi. Asendushoolduse teemalises podcastis vestleb Sirle Blumberg pere- ja paariterapeut Meelike Saarnaga koolitus- ja nõustamisfirmast Parem Elu.

#3 Asendushooldus

Lapse parim kasvu- ja arengukeskkond on tema perekond. Kahjuks ei ole aga kõigil lastel võimalust üles kasvada oma sünnivanemate juures. Mida tähendab asendushooldus ja kuidas saada hoolduspereks? Ehk on ka sinu südames ruumi lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperes.

Kuula kõiki sotsiaalkindlustusameti taskuhäälingu saateid!