Dokumentide ja andmete esitamine
Pere avalduse saamise järel kannab SKA spetsialist sotsiaalteenuste ja -toetuste andmeregistrisse (STAR) pere kõik vajalikud andmed ning dokumendid, kohtumiste kokkuvõtted. STAR-is olevad lapsendamise andmed on konfidentsiaalsed ja piiratud ligipääsuga (nähtavad vaid lapsendamisega tegelevatele SKA spetsialistidele).
SKA spetsialist kogub vajalikud andmed lapsendada sooviva pere kohta (sh peres juba olevate laste kohta) ja kontrollib nende vastavust perekonnaseadusest tulenevatele nõuetele. Andmete ja dokumentide esitamisel lähtutakse perekonnaseaduse § 158 lõikest 3 ja sotsiaalkaitseministri 23.12.2016 määrusest nr 78 „Lapsendamise ettevalmistamise käigus läbiviidavad kohustuslikud toimingud ja nende sisu, lapsendamise sooviavalduses esitatavate andmete loetelu ja Sotsiaalkindlustusameti kogutavate dokumentide loetelu“.
SKA kogub lapsendamiseks ettevalmistamise käigus järgnevaid andmeid:
- isikut tõendava dokumendi koopia;
- teave pere vaimse ja füüsilise tervise kohta (oluline on, et kõik lapsendada soovivad inimesed on oma tervislikust seisundist ja igapäevasest toimetulekust teadlikud, arstiga konsulteerimine ning oma tervise kontrollimine on siin perele igati abiks);
- lapsendada soovijate abielutõend/kooseluleping;
- lapsendada soovijate karistusregistri väljavõte koos arhiivi andmetega;
- lapsendada soovijate kinnistusregistri väljavõte;
- koolitusprogrammi (kui on nõutud) tunnistuse koopia (PRIDE-i eelkoolitus).
Kodukülastus ja pereuuring
SKA spetsialist külastab lapsendada soovijat tema elukohas, tutvub pere elamistingimustega ning vestleb lapsendada soovija ja tema perekonnaliikmetega. Pereuuringu eesmärk on koos perega hinnata põhjalikult nende valmisolekut ja võimalusi kasvatada teisest perest sündinud last. Vestluse käigus käsitletakse alljärgnevaid teemasid:
- Elutingimused, lapsele pakutavad võimalused.
- Pere majanduslik toimetulek.
- Pereliikmete tervis.
- Usuline kuuluvus.
- Abielu/kooselu. Paarisuhe. Emotsionaalsed ressursid.
- Lähisuhted. Suhtlusring.
- Kiindumussuhe
- Hobid, harrastused, vaba aja veetmine, ühistegevused.
- Lapsendamise motiiv.
- Kasvatusalased teadmised ja kogemused.
- Pereliikmete valmisolek lapse perre tulekuga kaasnevateks muutusteks (sh töötamine, lapse hoolduskoormuse jagamine, lapse arenguvajaduste rahuldamine).
- Ootused lapsele.
- Lapsele tema päritolust rääkimine.
Kodukülastuse ja vestluse tulemusena valmib kirjalik kokkuvõte pere valmisolekust ja vanemlikust suutlikkusest, vajadusel lisatakse sellele SKA spetsialisti soovitused võimalike kasvuruumide kohta. Erialaspetsialisti nõustamist vajavate teemade puhul (näiteks paarisuhe, leinateema vms) tutvustatakse ja soovitatakse tugiteenuseid (näiteks individuaalne nõustamine, grupinõustamine).
Kahe kuni kolme aasta pärast vaadatakse pereuuring üle (kui selle aja jooksul pole veel last perre tulnud või pere soovib ja on valmis veel lapsendama), vesteldakse perega ja arutatakse, kas pere soovid, ootused ja vajadused on muutunud, vajadusel täiendatakse ning uuendatakse andmeid ja dokumente. Lapsendada soovija teavitab ka ise SKA spetsialisti, kui peres toimub olulisi muudatusi (elukoha vahetus, lapse sünd vms).
PRIDE-i eelkoolitusel osalemine ja koostöö
SKA spetsialist suunab lapsendada soovija osalema Tervise Arengu Instituudi korraldataval lapsendajatele, eestkoste- ja hooldusperedele mõeldud PRIDE-i eelkoolitusel. PRIDE on teadmistele ja oskustele tuginev koolitus, mis rajaneb seisukohal, et perel peavad olema teatud tugevused, teadmised ning oskused selleks, et olla võimalikult head lapsevanemad teisest perest sündinud lapsele. Koolitusel käsitletakse erinevaid teemasid, näiteks lapsendaja roll ja vastutus, kiindumussuhte olulisus ning selle kujunemine, kaotuskogemused, piiride seadmine, lapse arengu mahajäämuse põhjused ja abistamise võimalused jms. Koolitus annab võimaluse arutluste, harjutuste ja rollimängude käigus põhjalikult mõelda lapsendamise soovile ning valmisolekule. Koolitus kestab 3–4 kuud. Koolituse läbinud saavad tunnistuse koos kaaskirjaga, kus kajastub koolitajate hinnang lapsendada soovija valmisoleku kohta. Pärast koolituse läbimist edastab pere tunnistuse koopia SKA spetsialistile.
Pärast koolituse lõppemist toimub SKA spetsialisti ja PRIDE-i koolitajate kohtumine, kus arutletakse pere ressursside ning valmisoleku teemal.
Pere sobivus
Hindamise tulemusest teavitab peret SKA spetsialist. Peredele, kus on tekkinud takistus seaduste nõuetele vastamises või lapsendada soovija vajab aega tema jaoks aktuaalsete või keeruliste teemadega tegelemiseks, annab SKA spetsialist nõu, kuidas edasi minna, kust abi ja tuge küsida. Kui pere on vajalike teemadega tegelenud ja soovitud lahendusteni jõudnud, võib ta julgelt uuesti pöörduda SKA spetsialisti poole ning jätkata hindamise ja ettevalmistamise protsessi.
Kui kõik hindamise ja ettevalmistamise toimingud on tehtud ning tingimused täidetud, teavitab SKA spetsialist sellest peret ja teeb STAR-i vastava märke. Sellest hetkest on pere lapsendamiseks sobivate perede nimekirjas.