Peresaade. Hoolduspere – kodu südames sündinud lapsele

Fotol: Nadezda Leosk, Siiri Tõniste ja Lea Sõmer

Pereterapeut Siiri Tõniste räägib Vikerraadio Peresaates hoolduspere ema Lea Sõmeri ja Sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse talituse nõuniku Nadezda Leoskiga lastest, kes erinevatel põhjustel ei saa kasvada oma sünniperes koos oma vanematega ja vajavad seetõttu asendushooldust.

Kuula, mida tähendab hoolduspereks saamine ja ühe pereema kogemust sellest, kuidas on võtta oma südamesse ja perre laps, kes ei saa enam kasvada oma sünnikodus:

Sellised lapsi on Eestis hetkel ligi 800. Kõnekas on fakt, et igal aastal eraldatakse perekonnast ligi 250 last, kelledest üle poole ei naase oma sünnikodusse. Põhjuseks võivad olla vanemate ootamatud haigused, sõltuvusprobleemid ja muud elulised raskused. Samuti võib see olla tingitud lapse hooletusse jätmisest või vanemate vägivaldsest käitumisest.

Laps võidakse paigutada asendushooldusele ajutiselt, kuni sünnivanemad suudavad taas tema eest hoolitseda. On aga olukordi, mil lapsed vajavad asendushooldust pikka aega, sageli kuni täisealiseks saamiseni.

Siiski on lapse jaoks on parimaks kasvu- ja arengukeskkonnaks perekond. Ja õnneks on meil palju hoolivaid peresid, keda me nimetame hooldusperedeks, kes on avanud oma südame ja koduukse nendele lastele. Ometi on asenduskodu vajavaid lapsi kordades rohkem kui täna võimalusi selleks on. Kuna sünniperest lahkumine on lapse jaoks alati raske ja traumeeriv sündmus, olgu see kodu milline tahes, on ääretult oluline otsida talle toetav, mõistev ja turvaline kodu.

Saade oli eetris 16. mail 2021.

Allikas: Vikerraadio

 Ehk saad ka sina pakkuda hoolt ja armastust lapsele, kes ei saa kasvada sünniperes? Uuri lisa hoolduspere.ee