Nina ja Juri: poole aastaga pereks kasvamine

Nina ja Juri on kahe väikese venna hoolduspere vanemad. Nad jõudsid selle mõtteni diskussiooni käigus, rääkides nii omavahel kui ka lähedastega. Hoolduspere vormiga polnudki nad alul eriti kursis, mistõttu võtsid endale aega sellele võimalusele mõelda ja asja põhjalikult arutada. Oma tänase kogemuse pinnalt soovitavad nad arvestada sellega, et perre tuleva lapsega on seotud terve ports osapooli: sünnivanemad, lastekaitse spetsialist, hoolduspere vanemad. Kuna võib juhtuda, et lapsele tuleb olla hooldusvanem täisealiseks saamiseni, peabki otsus olema väga hoolsalt läbimõeldud.

Vanemad möönavad, et kõige enam olid neile abiks grupikonsultatsioonid, kus sai suhelda teiste hooldusperedega ja vahetada kogemusi meditsiinist lasteaia ja keeleküsimusteni. Kui alul arvasid nad, et nende perre tuleb üks laps, otsustasid nad lõpuks julgustava tagasiside tõttu pakkuda hoolt ja armastust kahele vennale, sest pidasid oluliseks, et poisid jäävad ka tulevikus üksteise kõrvale.

Tagantjärele meenutavad Juri ja Nina, et esimesed kaks kuud olid väga keerulised. Väga palju abi leidsid nad kindla režiimi järgimisest, mille võtsid üle lastekodust, kus lapsed elasid. Selge päevakava täpse teadmisega, millal süüakse ja jalutatakse, aitas neil raskema aja üle elada. Rasketel hetkedel aitas neid mentor, kellele sai alati helistada ja nõu küsida. Tõeliselt pereks kasvasid Juri ja Nina lastega umbes poole aastaga – nüüd tunnevad nad kõik, et neil on ühine kodu. See aga ei välista laste sidet bioloogiliste vanematega. Nagu ütleb Juri, teavad lapsed, et neil on kaks ema ja isa. Kõigil neil, kes kaaluvad hoolduspereks hakkamist soovitavad vanemad mitte karta – ja kui kõrvu jääb miskit hirmutavat, siis tasub lihtsalt infot juurde uurida.

Vaata videot:

Kui sinagi tunned, et sooviksid pakkuda armastust ja kodusoojust lapsele, kes oma sünnivanematega kasvada ei saa, tutvu hoolduspere.ee veebilehel oleva infoga ja võta julgelt ühendust sotsiaalkindlustusameti spetsialistiga – 655 1666, asendushooldus@sotsiaalkindlustusamet.ee. Sinu jaoks on olemas ka elukohajärgne lastekaitsetöötaja ning tugiorganisatsioonid.

Tekst: Brigitta Davidjants