Anastasij ja Iuliia hooldusvanemlusest: vaid südamekutsest ei piisa, vaja on ka tarkust

Anastasij ja Iuliia pakuvad juba poolteist aastat hoolduspere väikesele lapsele. Otsus saada hoolduspereks sündis rahulikult ja ühisel soovil, kui selja taha oli jäänud mitu ebaõnnestunud katset saada bioloogilisi lapsi. Palju tuge leidsid Anastasij ja Iuliia kasuperesid ettevalmistavalt PRIDE-koolituselt, kus said teadlikuks, kui palju on lapsi, kes vajavad armastavat kodu. Algusest peale valmistusid vanemad selleks, et ühel päeval võib laps oma sünniperre naasta. Nad tunnistavad, et alguses oli raske selle mõttega harjuda, kuid pärast tööd iseendaga jõudsid nad teadlikule otsusele, et lapsega tuleb olla nii kaua, kui ta seda vajab. „Armastav ja hooliv pere on lapse jaoks palju parem kui turvakodu,“ seletab Anastasij.

Vanematega rääkides selgub, et nii kasuvanemate kool kui ka vanemluse kogemus on neile õpetanud palju väärtuslikku, näiteks tunnete väljendamist. Eesti süsteemi kiidavad nad selle poolest, et mitte vanemad ei vali last, vaid lapsele otsitakse sobivad vanemad. Oma kogemuse võtavad abikaasad kokku järgmiste sõnadega: „Hoolduspere vanemad on südamevanemad – vanemad, kes armastavad südamest.” Ent neil, kes alles kaaluvad hooldusvanemlust, soovitavad nad korralikult end teemaga kurssi viia, sest ainult südamekutsest ei piisa – vaja on ka tarkust, teadmisi ja moraalset ettevalmistus.

Vaata videot:

Kui sinagi tunned, et sooviksid pakkuda armastust ja kodusoojust lapsele, kes oma sünnivanematega kasvada ei saa, tutvu hoolduspere.ee veebilehel oleva infoga ja võta julgelt ühendust sotsiaalkindlustusameti spetsialistiga – 655 1666, asendushooldus@sotsiaalkindlustusamet.ee. Sinu jaoks on olemas ka elukohajärgne lastekaitsetöötaja ning tugiorganisatsioonid.

Tekst: Brigitta Davidjants