Kaitse oma last ka internetis

Soovitused, mida lapsevanemana teha oma lapse turvaliseks tegutsemiseks internetis:

 1. Võta isiklik vastutus, et kindlustada lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte.
 2. Tee lapsega koos õppimise laua juurde väike plakat “Meie pere reeglid internetis”. Märkige plakatile number 116 111 (lasteabi), kuhu mure korral võib pöörduda nii vanem kui laps ise. Kokkulepitud reeglid tuleks koostada vastavalt lapse vanusele.
 3. Jälgi kokkulepitud reeglite mõlemapoolset täitmist.
 4. Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti kasutamises:
  a. õpi kasutama neid interneti tööriistu, mida sinu lapski kasutab (veebilehitseja jne),
  b. õpi tundma oma lapse ja tema sõprade netikasutamisharjumusi (kontrolli ka logifaile, et näha, kus su laps on käinud),
  c. tuvasta need netilehed, mida sooviksid, et su laps külastab,
  d. tuvasta netilehed, millest laps peaks hoiduma,
  e. tee endale selgeks, kuhu pöörduda tõsisemate probleemide puhul.
 5. Räägi oma lapsega! Selgita talle interneti võimalusi, aga ka seal valitsevaid ohte. Külasta lapsele huvipakkuvaid lehekülgi koos temaga. Tunne aktiivset huvi, mida laps internetis teeb. Selgita oma lapsele, et internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus, lasteaias või koolis.
 6. Lisa arvutile kui ka tahvelarvutile igale kasutajale erinev konto. See aitab hoida üksteise tegevused lahus ja ei juhtu ka õnnetust, et keegi on kellegi teise failid kogemata ära kustutanud. Algklassiõpilase kontol võiks olla peal ka allalaadimise ja installeerimise piirang ning vajadusel võiks filtreerida ka ebasobivat sisu.
 7. Seadista uude nutivahendisse viirusetõrje tarkvara, selle abil on võimalik oma pere turvalisust lihtsal viisil suuresti tõsta.
 8. Julgusta last alati tulema sinu juurde, kui midagi arvutiga või internetis juhtub.
 9. Pea alati meeles, et arvuti ega nutivahend EI ASENDA lapsevanemat!

Kõige olulisem turvariski vältimiseks on usalduslik suhe lapse ja lapsevanema vahel. Lapsel peab olema teadmine, et ükskõik mis ka ei juhtuks, ta saab sellest rääkida oma lähedastele või mõnele täiskasvanule, kes on nii osavõtlik kui ka teadlik, et leida sobiv lahendus.

Allikas: targaltinternetis.ee