Esimene eluaasta

1.–3. kuu

Vastsündinud naudivad süles olemist, kiigutamist ja füüsilist lähedust oma pereliikmetega. Mõnenädalaselt vajavad beebid aga juba ka erinevaid võimalusi maailmaga tutvumiseks ja liikumiseks, seda nii toas kui ka õues.

Võimaldage beebil olla kehaliselt aktiivne! Imikud on aktiivsed, kui nad saavad siputada, pöörata, roomata, käpuli liikuda, erinevaid esemeid haarata. Laske tal turvalises keskkonnas järelevalve all olla kõhuli. Kõhuli olemine tugevdab lapse lihaseid ja arendab kehatunnetust, lisaks annab see võimaluse tutvuda ümbritseva keskkonnaga. Esimesel elukuul suudavad beebid kõhuli olla vaid väga lühikest aega, tasapisi saate seda aega pikendada. Alguses võite beebit kõhuli panna ka oma põlvedele või rinnale. Olles beebiga näod vastamisi või pannes tema lähedusse peegli või värvilisi mänguasju, saate samuti motiveerida teda kõhuli olema. Kui beebi on kõhuli, võite teda samal ajal silitada ja masseerida, temaga rääkida ja talle laulda. Kindlasti on oluline, et te ei jätaks beebit kõhuli olles üksi, ja paneksite ta magama alati seliliasendis.

4.–6. kuu

Iga laps areneb omas tempos. Tavaliselt suudavad 3-kuused beebid hoida selili olles pead kindlalt keskjoonel, kõhuli olles tõsta pead ja rindkeret ja toetuda kindlalt küünarvartele ning kui nad istuma tõsta, hoiavad kindlalt pead. Nad hoiavad käes ja vehivad esemetega, millest on kerge kinni haarata, nagu näiteks kõrinad ja rõngad. Pange last mitmeid kordi päevas kõhuli. Selleks on hea panna põrandale tekk, millel laps saab vabalt siputada ja keeramist harjutada. Keeramise ja käelise tegevuse arendamiseks võiks lapse käeulatusse panna erinevaid esemeid ja mänguasju, millest tal on lihtne kinni haarata ning mille kättesaamiseks ta peab ennast keerama. Julgustage last muusika ja helide rütmis erinevaid käeliigutusi tegema ja kõrinaid kõristama.

7.–9. kuu

6-kuused lapsed oskavad tavaliselt pöörata nii seljalt kõhule kui tagasi ja on kõhuliasendis juba mobiilsed, pöörlevad ümber oma telje ringselt mõlemas suunas, üritavad roomata ning püüavad haarata käeulatusest kaugemal asuvaid esemeid. Selili olles haaravad nad kätega jalgadest ja püüavad varbaid suhu panna. Istuma pannes suudavad selles vanuses lapsed lühikest aega ise istuda, kasutades tasakaalu hoidmiseks käsi. Laske lapsel olla palju põrandal, nii selili kui ka kõhuli. Pange lapse käeulatusse mänguasju ja julgustage ning motiveerige teda nendeni jõudma. Väga hästi sobivad selleks erinevad kõrisevad mänguasjad. Kõrisevaid mänguasju saate teha ka ise, pannes tühja ja mugavalt haaratavasse plastikpurki või karpi veidi kuivatatud herneid või ube ning sulgedes selle korralikult kaanega. Istuge koos lapsega põrandal ja aidake tal istuma tõusta. Liigutage tema ees mänguasja või palli, mis paneb teda seda silmadega jälgima ning selleni küünitama ja seda haarama. Ka saate õpetada last ennast iseseisvalt püsti tõmbama. Selleks pange ta istuma mõne mööblieseme lähedusse ja julgustage teda selle najal püsti tõusma. Kindlasti veenduge eelnevalt, et ese oleks tugev ega kukuks ümber ning et sellel ei oleks teravaid nurki.

10.–12. kuu

9-kuuselt oskab enamik lapsi iseseisvalt istuda ja mänguasjadega mängida. Nad on osavad roomama, liiguvad käpuli ja oskavad tõusta käpuli asendist istuma. Sellel perioodil on oluline jälgida, et laps kasutaks istuma minekul mõlemat kehapoolt ning saaks piisavalt roomata ja käpuli liikuda. Võimaldage beebile võimalikult palju liikumist ja iseseisvat maailma avastamist, aga jälgige, et teda ümbritsev keskkond oleks ohutu ja turvaline. Tehke toolidest või pappkastidest tunneleid, kust laps saaks läbi roomata ja pugeda. Selles vanuses lastele meeldib mängida ka päris asjadega. Selleks sobivad hästi ohutud majapidamisasjad ja toidunõud, nt puulusikad ja potid, millega on mõnus kolistada.

Kui laps oskab juba toe abil seista, võite motiveerida teda lükatavate ja tõmmatavate mänguasjade abil kõndima.

Ka vaikne ja rahulik mäng on oluline, eriti lapse peenmotoorika arenguks. Heaks võimaluseks, kuidas arendada näppude tööd, on näiteks väikeste asjade üleskorjamine või pulgakeste panemine korvi. Värviliste piltide ja raamatute vaatamine aitab arendada lapse silmalihaste tööd.

Esimese eluaasta lõpuks seisab beebi tavaliselt kindlalt püsti ja teeb oma esimesed sammud, osad lapsed hakkavad selleks ajaks juba ka iseseisvalt kõndima. Kõndima õppimine pole lapse jaoks lihtne, ta vajab selleks tugevaid lihaseid, oskust tasakaalu hoida ja koordineerida kogu keha tööd. Kõndima õppimist saab soodustada, pakkudes lapsele piisavalt turvalist ja vaba tegutsemisruumi. Juba kõndida oskaval lapsel laske ka õues vabalt ringi kõndida ja ise enda käru lükata.

Selles eas on lapsed uudishimulikud, väga aktiivsed ja iseseisvad ning seetõttu on oluline jälgida, et ümbritsev keskkond oleks turvaline ja ohtlikud esemed ei satuks käeulatusse. Julgustage neid koos teiega turvaliselt maailma avastama.