Kuidas rääkida alkoholist? Soovitused teismeeas lapse vanematele

Teismeliseiga on keeruline periood nii lapse kui lapsevanema jaoks. Vanemana valdavad sind erinevad seinast seina emotsioonid, mis haaravad enda alla mure, paanika, ahastuse, rõõmu, üllatuse, pettumuse, uhkusetunde ja veel palju muud. Teismeline otsib ennast, katsetab ja proovib erinevaid väljakutseid. Üheks tavaliseks teismelise riskikäitumiseks on alkoholitarvitamine. Uuringutest on aga teada, et tähtis on alkoholitarvitamisega alustamist võimalikult hilisesse ikka edasi lükata.

  • Pea meeles, et teismelise lapse arenguülesanne on kasvada arukaks iseseisvaks täiskasvanuks ning seepärast ta vastandubki, vaidleb ja on emotsionaalne.
  • Hoolimata sellest, et sulle võib tunduda, et laps ei kuula sind ja sinu arvamus ei ole talle enam oluline, jää siiski piiride seadmisel endale kindlaks ning tea, et tegelikult on sinu arvamus lapse jaoks tähtis.
  • Olukordades, kus täiskasvanutele pakutakse alkoholi, aruta oma teismelise lapsega reeglid eelnevalt läbi ning ära luba ka teistel talle alkoholi pakkuda.
  • Kui su laps tuleb koju, olles proovinud alkoholi või mõnda muud uimastit, hoolitse kõigepealt, et tal oleks turvaline, pakkudes talle vett ja aidates ta magama. Hoia end tagasi, et mitte emotsionaalselt reageerida ning lükka omavaheline vestlus sobivamasse aega, kui laps on ennast välja puhanud. Loe siit, kuidas sellises olukorras võiks käituda.
  • Piiridest üleastumisest tuleks kindlasti vestelda, kuulata lapse selgitusi ja jälgida tema arutluskäiku rahulikult, hoides enda emotsioonid kontrolli all.
  • Teismelise prefrontaalne korteks on alles küpsemise faasis, mistõttu tuleb impulsiivseid otsuseid ikka ette. Vanema ülesanne on siinkohal noorega arutleda, olla toeks ja aidata tal jõuda uute lahendusteni, jäädes samal ajal endale kindlaks, et enne 20. eluaastaid alkoholi ei tarvitata.
  • Suhtle oma lapse sõprade vanematega ja aruta nendega piiride kehtestamist. Hea oleks teiste vanematega kokku leppida, et ka nende kodus ei lubataks lastele alkoholi. Nii saad olla kindel, et su lapse põhikooli lõpupidu ei kujune sündmuseks, kuhu kutsutakse politsei ning kus lapsevanemad ja õpetajad ei taha osaleda, kartes olukorra üle kontrolli kaotada.
  • Aruta alkoholivabade tähistamiste olulisust ka oma pereliikmete ja sugulastega, vältimaks olukorda, kus lapse 16. sünnipäeval keegi teine pakub su lapsele esimese „õige“ pitsi, uskudes, et teeb lapsele head.
  • Õpi koos lapsega suhtlemist ja vestluste arendamist. Tihti proovitakse alkoholi, kuna tahetakse olla julgem ja osata paremini suhelda.
  • Tekita oma lapsele võimalusi end teisiti proovile panna kui alkoholi või uimasteid proovides. Anna talle vastutust oluliste koduste otsuste üle ja julgusta teda väljakutsetele vastu astuma, üritusi korraldama ja avalikult sõna võtma. Nii aitad kaasa tema prefrontaalse korteksi arengule.

Teismelise puhul kehtivad ka kõik noorematele lastele mõeldud soovitused, muuhulgas korraldada pidusid huvitavalt, nii et alkoholi polegi vaja.

Triin Sokk, Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist

Loe ka:
Kuidas rääkida alkoholist? Soovitused koolieeliku ja algklassilapse vanematele
Kuidas rääkida alkoholist? Soovitused eelteismelise lapse vanematele