Kuidas erinevas vanuses lastega suhelda?

Siin on mõned mõtted, kuidas võiks erinevas vanuses lastega alkoholi ja tubaka teemadel arutleda.

5-aastane laps võib soovida veini maitsta. Vanem võib selle peale öelda, et vein ei ole laste jook, kuna selles on aineid (etanool), mis on kasvavale kehale väga kahjulikud ja laps võib alkoholi proovides mitte väga targaks ja tubliks saada. Täiskasvanutele see jook nii kahjulik ei ole ja sellepärast nemad võivadki mõnikord seda natuke juua.

8-aastase lapsega võib põhjalikult arutada ja koos internetist või raamatutest uurida, kuidas täpselt noore organism areneb ja mida näiteks suits ja alkohol sellele teevad. Näiteks võib öelda, et alkohol mõjub just närvide ja aju arengule. Ajus mõjutab alkohol seda kohta, mis aitab lapsel ennast ka tulevikus kontrollida ja oskusi arendada. Need lapsed, kes liiga noorelt jooma hakkavad, võivad ära rikkuda oma võimalused saada väga heaks sportlaseks või muusikuks või ajakirjanikuks (oleneb, mis last parajasti huvitab).

Samuti võib rääkida, et kui noored palju joovad, satuvad nad sagedamini kuriteo ohvriteks. Näiteks satuvad nad rohkem õnnetustesse, aga neilt ka varastatakse rohkem ja neid rünnatakse rohkem.

11–aastaselt on mõistlik aeg-ajalt küsida, mis klassi peol või kellegi sünnipäeval toimub. Mis seal tehakse, millest räägitakse, kas keegi alkoholi ka kaasa tõi. Tavaliselt räägivad lapsed ise põnevusega uudist, et klassis on keegi hakanud meelemürkidega eksperimenteerima. Selliseid vestlusi saab kasutada selleks, et meelde tuletada pere kokkulepet ja ka seadust, et alaealisena ei jooda. Samuti on see hea aeg aidata lapsel välja mõelda ja harjutada võimalikke vastuseid puhkudeks, kui teised talle alkoholi pakuvad.

Vanem saab ka aidata lapsel sõpru valida ja aru saada, kui mõne sõbra käitumine on kahjulik või ohtlik. Vanem saab tutvuda lapse sõprade ja nende vanematega ning võimalusel luua olukordi, kus laps veedab sõpradega aega pigem enda või mõne teise lapse kodus vanemate juuresolekul.

13–aastase lapsega võib arutada alkoholireklaami teemadel ja küsida tema arvamust selle kohta, kuidas on õige käituda. Lapsel võib aidata tekitada uhkust selle üle, et ta on teinud ise otsuse sõltuvusaineid mitte tarvitada ja oskab vajalikul hetkel öelda ei. Samuti võib toetada tema soovi olla teistele positiivne eeskuju.

Kui lapsel on probleeme sellega, et teised suruvad talle alkoholi või sigarette peale, võib seda välja tuua kui olukorda, milles laps saab omandada oskusi “ei öelda”. Aita lapsel näha, et head sõprussuhted püsivad ka siis, kui inimestel on mõnes asjas erinevad eelistused ja kui nad mõnes asjas ei nõustu. Mõelge koos konkreetne olukord läbi ja aita lapsel selles situatsioonis ise otsustele jõuda. Võite arutleda näiteks selliste küsimuste üle:

  • Miks teised sinu käitumist muuta tahavad?
  • Kas see on sulle sinu arvates hea?
  • Mis sina arvad, milline oleks õige käitumine?
  • Kellega koos sa ei tunne sellist survet?

15-aastasega võib rääkida sama juttu nagu 13-aastasega. Oluline on, et vanem jääks oma seisukoha juurde, et alaealised ei tohi sõltuvusaineid tarvitada. Selles vanuses lapsed võivad hea suhte korral vanematelt ka erinevaid küsimusi küsida, sealhulgas vanema enda kogemuste kohta. Oma kogemustest rääkides võid Sa panna enda esmakordsed proovimised konteksti – ajad olid natuke teistsugused ning meil ei olnud selliseid teadmisi aju arengu ja sõltuvuste tekkimise kohta nagu praegu.