Loovkampaania tõi hoolduspere.ee lehele tuhandeid inimesi. Ülevaade asendushoolduse teavitustegevustest 2024

2024. aastal võttis Sotsiaalkindlustusamet ette mitmeid teavitustegevusi, mille eesmärgiks oli puudutada inimeste südameid, et meil oleks Eestis rohkem hooldus- ja lapsendajaperesid. Siinkohal ülevaade tehtust.

Loovkampaania „Kui sinu südames on ruumi“

27. novembril 2024 algas teavituskampaania uute hooldus- ja kriisihooldusperede leidmiseks, mis kestis jõulukuu keskpaigani. Meediat planeerides soovisime võimalikult laia katvust üle Eesti ning kasutasime kombineerituna online ja offline kanaleid.

Kampaania perioodil jõudis maandumislehele hoolduspere.ee kokku 16 626 kasutajat, kes tegid seal 19 675 sessiooni. Lisaks vaatas 2473 inimest kasuvanemaks sobivuse testi.

  • Kampaania periood: 27. november – 15. detsember 2024
  • Loovagentuur: Taevas Ogilvy
  • Meediaagentuur: PK Marketing
  • Meediakanalid: tele, väli- ja sisemeedia, digimeedia

Kampaania telereklaam:

Kampaania jätkub

Loovampaania, mille raames valmis ka kolm tulevaste perede hindajate tööd ning tugiteenuseid tutvustavat videoklippi, jätkub 2025. aasta jaanuari lõpus ja veebruaris.

Kui oled kaalunud võimalust pakkuda kodu ja armastust lapsele, kes ei saa kasvada oma sünniperes, siis Sotsiaalkindlustusamet kutsub Sind esmakohtumisele. Lähemalt räägib esimesest kohtumisest perede hindaja Aasa Rohtla:

Sotsiaalkindlustusameti kriisihooldusperede spetsialist Eve Mänd räägib loo perest, kes soovis algul lapsendada, aga siis otsustas hoopis kriisihoolduspereks saada:

Mis saab siis, kui laps on juba hooldusperre jõudnud? Sotsiaalkindlustusameti peaspetsialist Katriin Hein räägib, kui mitmekülgselt Eestis hooldusperesid toetatakse:

Lood hooldusperedest

Kõige populaarsem hoolduspere teemaline lugu oli möödunud aastal Üksikvanem Indrek: ei leidnud ühtki põhjust, miks mitte pakkuda kodu intellektipuudega lapsele, mida vaadati hoolduspere.ee veebis 5370 korda. Lugu ilmus eelnevalt ka Õhtulehes, mille tiraaž oktoobris oli 29 200. Lisaks vaadati seda lugu Õhtulehe veebis 16 000 korda.

Augustis 2024 ilmus Eesti Naises kriisihooldusperega intervjuu, mida loeti nii paberikandjal kui ka ajakirja veebilehel (veebis 10 436 vaatamist): „Mul on kõik need lapsed, nimed ja näod meeles.“ Paar, kelle tiiva alla toovad lastekaitsjad sünniperedest eraldatud lapsi.

Asendushoolduse uudiskiri

Alates 2020. aastast ilmub iga paari kuu tagant asendushoolduse uudiskiri, mille lugejate arv on tänaseks kasvanud kahe ja poole tuhandeni. Kokku on tänaseks saadetud välja 27 uudiskirja. Kirja saavad nii omavalitsuste lapse heaolu spetsialistid, sotsiaalosakondade juhid, ülikoolide sotsiaaltöö tudengid kui ka hooldus- ja eestkostepered. 2024. aastal ilmus viis uudiskirja:

Detsember: Intervjuu hoolduspere vanemast üksikisaga. Algas teavituskampaania „Kui sinu südames on ruumi”

Oktoober: Sotsiaalkindlustusamet otsib juurde 10 kriisihooldusperet

Juuli: Kui tuleb see kõne, jääb kogu maailm seisma. Uued kriisihoolduspered Viimsis ja Rakveres

Aprill: Kuhu paigutada perest eraldatud laps? Asendushoolduse parimad praktikad 2024

Veebruar: Eelmisel aastal leidis igal nädalal üks laps kodu hooldusperes. „Koduteel“ viimased osad

Uudiskirjaga saab liituda SIIN.

Raadio & taskuhääling

Vikerraadio saates „Elutoas“ rääkis oma igapäevaelust kriisihoolduspere. Kriisihoolduspere vanemaid Maarikat ja Guidot intervjueeris saatejuht Tiina Vilu. Kirjeldati kooselu lastega, kes mingil põhjusel on vaja kiiresti oma sünnikodust ära tuua. Saade oli eetris 26. mail 2024.

2024 aastal salvestasime asendushoolduse teemal kaks videocast’i koostöös Delfi taskuhäälinguga ning need ilmusid artiklitena ajakirja Pere ja Kodu veebiväljaandes.

Esimeses episoodis oli külas hoolduspere ema Reili Brandt, kelle peres kasvab viieaastane kasulaps. Arutleti, kes on asendushooldust vajavad lapsed ja missugused on pered, kes nendele oma kodu ja hoolitsust pakuvad. 2024. aasta lõpu seisuga oli see saade saanud 5997 vaatamist.

Teises saates rääkisid Lucia ja Ines, kelle bioloogilised pered on kriisihoolduspered, kuidas nad koju saabunud pisikeste kasulastega kohanesid, mis on aidanud perre saabunud laste jaoks turvatunnet luua ja mida vanemaks õeks olemisest on õppinud. Saade sai 4289 vaatamist.

Arvamusfestival 2024

Osalesime taas Paide Arvamusfestivalil, kus meie teemaks oli ühiskonna turvalisus asendushoolduse kontekstis ja vestluspaneel kandis pealkirja: „Lapsed on meie julgeolek: hoolduspere kui samm tugevama ühiskonna suunas“. Kõlama jäi mõte, et peame arendama kollektiivse vastutuse kultuuri, mis hõlmab kõikide laste heaolu eest hoolitsemist. Arutelus osalesid hoolduspere vanemad Külli ja Ahto, hooldusperes kasvanud Lisandra, psühholoog-nõustaja, pereterapeut ja Eesti Pereteraapia Ühingu juhatuse esinaine Kristel Päll ning Tallinna Rändekeskuse juht Kaisa Üprus-Tali. Vestlust juhtis ajakirjanik ja saatejuht Grete Lõbu.

Jätkus koostöö Tallinna Ülikooliga

Kevadel toimus Tallinna Ülikooli ja SKA asendushoolduse talituse ühisüritusena ELU teemapäev „Hoolduspereks saamise teekond“. ELU ehk erialasid lõimiv uuendus on õppeaine, kus üliõpilased erinevatelt erialadelt töötavad meeskonnana, et leida lahendusi päriselu probleemidele. Seekordse ELU projekti eesmärk oli arendada SKA-s kasutatavat hooldusperedele suunatud teekonna- ja toetusmudelit. Päev tõi kokku erinevaid osapooli – üliõpilasi, valdkonna spetsialiste ja praktikuid, sh lastekaitsetöötajaid, asenduskodude töötajaid, hooldusperede vanemaid jt.

Kolmandat aastat järjest toimus detsembrikuus Tallinna Ülikooli ja SKA koostöös korraldatud asendushoolduse seminar, mis seekord kandis pealkirja „Lapse õigus on kasvada peres“. Seminaril räägiti lapse õigustest asendushoolduse kontekstis. Osalesid ülikoolide sotsiaaltöö eriala tudengid, asendushoolduse valdkonna spetsialistid ja kõik inimesed, keda kasuvanemluse teema puudutab.

Asendushoolduse teavituse ja valdkonna huvikaitse eest vastutavad SKA-s Raili Pütsepp ja Silja Kessler, kes on ka antud ülevaate koostajad.

Loe lisaks: Ülevaade 2024: kasvanud on perest eraldatud laste arv, hooldusperede leidmine vajab hoogu juurde