Mida lapsevanem võiks teada aju arengust ja sõltuvusainete mõjust?

Kasvava lapse aju ei ole selline nagu on täiskasvanul. See on pidevas arengus ja muutumises. Alles 20.–25. eluaastaks võib öelda, et aju on küpsemise lõpetanud.

Aju erinevad osad arenevad välja erineva kiirusega. Kõige hilisema arenguga on aju eesmine osa ehk piirkond, mis jääb otsmiku taha. Täpsemalt öeldes otsmikusagar või ajukoore eesmine osa.

Otsmikusagar juhib täiskasvanud inimese elus olulisi protsesse nagu otsuste tegemine, enese juhtimine, planeerimine, oma impulsside kontrollimine, tahtejõud, ja probleemide lahendamine. Kõik need oskused on vajalikud, et elada täisväärtuslikku elu, teistega paindlikult suhelda ning saada hakkama kiiresti muutuvas ja arenevas ühiskonnas.

Mida varasemas eas laps hakkab sõltuvusaineid tarvitama, seda suurem on tõenäosus, et otsmikusagara poolt juhitavad protsessid ei arene täielikult välja. Seetõttu võib kahjustuda võime teha endale mõistlikke valikuid, langetada otsuseid ja neid täide viia. Puudu võib jääda tahtejõust ja oskusest enda käitumist suunata ning vajadusel pidurdada. Kahju ei ole koheselt nähtav ja mõne inimese puhul võib tunduda, et ka suure sõltuvusainete tarvitamise korral tuleb ta hästi toime. Samas näitavad uuringud laialdast kahju ja vähesemat endaga toime tulekut just nende hulgas, kes on sõltuvusainetega alustanud vara.