B-kategooria juhiloa taotlemiseks võib autokooli minna 15,5-aastane noor.
Kui soovitakse piiratud juhtimisõigusega juhiluba, siis seda saab taotleda 16-aastaselt. Sel juhul tuleb taotleja lapsevanemal või seaduslikul esindajal esitada Transpordiameti teenindusbüroosse kirjalik nõusolek. Piiratud juhtimisõigusega võib autot juhtida tingimusel, et kõrval on seaduslik esindaja või seadusliku esindaja kirjaliku nõusolekuga isik, kellel peab olema B-kategooria mootorsõiduki kehtiv juhiluba vähemalt kaks aastat ning kes ei tohi olla joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis. Piiratud juhtimisõigusega isik, kes on saanud 18-aastaseks, võib pärast teooria- ja sõidueksami sooritamist saada B-kategooria auto juhtimisõiguse ja esmase juhiloa. Autol, mida juhib piiratud juhtimisõigusega juht, peab olema ees ja taga nähtaval kohal algaja juhi tunnusmärk. Vaata lisaks: Piiratud juhtimisõigusega juhiluba
18-aastaselt saab taotleda esmast juhiluba. Autokoole on Eestis palju ning autokooli valimine peab olema läbimõeldud otsus.
Tunne huvi:
- Kas autokool omab Haridus- ja Teadusministeeriumi väljastatud kehtivat koolitusluba? (Info, kas koolitajal on tegevusluba, leiad Eesti Hariduse Infosüsteemist: Sisene avalikku vaatesse / Õppekavad, load ja majandustegevusteated / Tegevusload.)
- Kas kasutatavad õpperuumid võimaldavad ootuspärastes oludes õppetööle keskenduda ja kirjalikke märkmeid teha?
- Kas sõiduõpet alustatakse muuks liikluseks suletud õppesõiduväljakul? Kas õppeautod on heas korras, varustatud õppesõiduki märgiga ning vastava kooli nime või tunnusega?
- Kas õpetajad on pädevad, kogemustega, asjatundlikud ja sõbralikud?
- Kas õpetajad oskavad analüüsida liiklusolukordi ja selgitada õpilastele liiklejate võimalikust väärast käitumisest tekkida võivaid ohte ning õpetada neid ohte ette nägema ja praktikas ennetama?
- Kas koolituse eest küsitav rahasumma sisaldab kõiki autokooli lõpetamiseks vajalikke kulutusi (B-kategooria koolituskursuse minimaalne maht, platsisõit, õppematerjalid, esmaabikoolitus, libedasõidu- ja pimeda aja koolitus)?
- Küsi koolituse juba läbinud sõbralt/tuttavalt, kuidas tema on rahul pakutud õppekvaliteediga.
- Kas koolitaja dokumentaalselt tõendatud kulud sisaldavad kõiki kulutusi (koolituskursuse minimaalsele mahule vajadusel lisandunud täiendavad õppesõidukorrad, konsultatsioonid jms)?
- Kui koolitaja sõlmib kirjaliku koolitusalase lepingu, siis tutvu sellega eelnevalt ja vaata, kas kõik sätted on vastuvõetavad ja lepinguga ei kaasne täiendavaid lisakulutusi (nt trahvid, piirangud). Üks eksemplar peab jääma ka noorele.
- Kas kool korraldab kõik vajaminevad õpped/koolitused (nt esmaabikoolitus) ise?
Vaata autokoolide statistikat, kus on näha autokoolide lõikes eksamitel läbisaamist (kui palju läbis millises autokoolis näiteks esimese korraga teooria- või sõidueksami).
Peale juhiloa kättesaamist tuleta algaja juhile meelde, et algaja juhi tunnusmärk (vahtraleht) peab autol olema ees ja taga nähtaval kohal.