Dokumentaallavastus „Südames sündinud“

Mis oleks, kui sa avaksid oma südame? Ja oma kodu? Mis oleks, kui sa lubaksid kellegi oma pereringi? Lapse, kes ei ole sinust sündinud…? See laps saab sinu lapseks just siis, kui ta oma perekonda võtad. Te kasvate kokku, te naerate ja nutate, kasvate ja arenete ning elu muutub nii palju värvilisemaks. Teie kõigi jaoks.

„Südames sündinud” on dokumentaallavastus, mis põhineb intervjuudel ja räägib lapsendamisest ning hooldus- ja eestkosteperedest.

Näidendi teksti autor Andra Teede kohtus Eesti inimestega, kes on astunud selle sammu, teinud midagi egoistlikku ja suuremeelset, mõne arvates mõistetamatut ja samas nii loomulikku. Lapsendajad ning hooldus- ja eestkostepered jagasid oma kõige salajasemaid ja erilisemaid lugusid ning need lood ongi nüüd laval. Nad rääkisid, kuidas nad hakkama saavad, milliseid raskusi on vaja ületada, mida peaks teadma enne lapse perekonda võtmist. Ja loomulikult jagasid nad lapsevanemateks saamise rõõme, sest tegelikult on rõõmu kõige rohkem. „Südames sündinud“ ongi lavastus nendest vanematest ja nende lastest, armastusest ja hoidmisest, kokku saamisest ja kokku kasvamisest.

Etendus on eesti keeles. Tallinnas, Narvas ja Jõhvis toimuvatel etendustel on venekeelsed tiitrid.

  • Dramaturg: Andra Teede
  • Lavastaja: Maria Peterson (Theatrum)
  • Kunstnik: Laura Pählapuu
  • Helilooja ja -kujundaja: Markus Robam
  • Produtsent: Elo-Liis Parmas (OÜ Tähesõjad)
  • Osades: Hele Kõrve (Tallinna Linnateater), Külli Teetamm (Tallinna Linnateater), Tõnn Lamp (Tallinna Linnateater)

Kuni 2019. aasta märtsini antakse üle Eesti 15 etendust: Tallinnas (esietendus), Võrus, Viljandis, Keilas, Tartus, Paides, Rakveres, Kärdlas, Kuressaares, Haapsalus, Pärnus, Narvas ja Jõhvis.

Tallinna (4. nov), Tartu (17. nov), Pärnu (27. jaan) ja Jõhvi (17.03) etenduse vaheajal on võimalik esitada küsimusi Sotsiaalkindlustusameti spetsialistidele ja valdkonna vabaühenduste esindajatele.

Dokumentaallavastuse „Südames sündinud“ loomist toetab Eesti Kultuurkapital. Lavastus on osa Tervise Arengu Instituudi (TAI) perepõhise asendushoolduse teavituskampaaniast, mida toetab Euroopa Sotsiaalfond.

TAI sotsiaalkampaania tutvustab asendushoolduse erinevaid vorme ning julgustab inimesi mõtlema, kas nad sooviksid ja oleksid võimelised hakkama kasupereks ja pakkuma kodu lastele, kes ei saa elada oma sünniperes.

Kampaania peamine eesmärk on kasuvanemluse teema avamine ja mõistmise suurendamine, samuti potentsiaalsete ja olemasolevate kasuvanemate julgustamine.

Erinevalt laialt levinud arusaamast ei võrdu asendushooldus peres vaid lapsendamisega – lisaks sellele on võimalik teisest vanemast sündinud lapsel kasvada hooldus- või eestkosteperes. Selleks, et saada ausat vaadet selle kohta, millised on nende perede kogemused, kes kasvatavad teistest vanematest sündinud lapsi, on vajalik kasuvanemlusest avatult rääkida. Seda „Südames sündinud” ka väga hästi teeb.